Az Apple miért szarik az officeban dolgozó hívekre? Nem tudom.
Szeretem a Mac-em. De tényleg. Mindent megtudok csinálni vele, amit csak kell. Ugyanakkor az Apple iWorks táblázatkezelője, a numbers, egy csillivilli foshalom.
Árnyaltabban fogalmazva egy kiadványszerkesztő az microsoft Excel megoldásához képest. Ez utóbbi inkább egy munkaeszköz.
Sok mindent nem tud a numbers, ami az excelben alapszolgáltatás. Az extrákról pedig ne is beszéljünk, úgy mint:
- adatfeldolgozás
- adatkapocsolatok akár db-vel is
- nyílt programozási lehetőség
- analitikai függvények sokasága
Az viszont meglepő, hogy az átjárhatóságot az Apple igen furcsán értelmezi, különösen a számítástechnikai körökben alapvetőnek vélt kategóriában a szövegfile feldolgozásban.
Az adatfeldolgozás során a szöveg fileok mai napig transzfer megoldást jelentenek. Egyik rendszerből kinyerjük az adatokat egy szöveg fileba, mintha nyomtatnánk őket, aztán a másik rendszerbe beolvassuk, és ott feldolgozzuk. Ezt a megoldást évtizedek óta alkalmazzuk és a terméke a CSV - csévé - file, ami egy holt egyszerű szabvány: vesszővel elválasztott értékek sorozatát jelenti. Ahol a sorvége karakter az új rekordot jelöli.
A numbers számára a CSV formátum nem más, mint sorok egymás után. Az egy sorban levő elemeket nem hajlandó oszlopokba rendezni. Jelzem, az excel egymillió éve képes a már táblában levő sorokat is értelmezni és paraméterezéstől függően cellásítani - azaz az egyes elemeket cellákba dolgozni. A numbersben ez sci-fi kategóriába illik.
Lehet persze varázsolni és magyarázatokat keresni. Egyesek azt állítják, hogy ha átállítjuk a .csv kiterjesztést .txt-re, akkor felismeri a veszőket a numbers. De nem. Ez nem így van. Egyszerűen számára nem létezik ez a dolog.
Magyarázatok közt szerepel, hogy az OSX-ben a comma, azaz a vessző, az open document format miatt változó értelmet nyer - azaz vannak országok, ahol a vessző ezres szeparátor, és akkor ugye a számokkal mi lesz? Továbbá vannak régiók, ahol a tizedes pont nem pont, hanem vessző és akkor azzal mi lesz?
Ezek mind-mind fontos tények, de nem jelentik azt, hogy nem kéne megcsinálni egy egyébként fontos funkciót. Hogy miért fontos? Mert tényleg alapszintű megoldás, és kapcsolatot jelent az világegyetem nem OSX-es felével.
Az Excelnek valójában egy varázslója van a feladat megoldására, pontosan azért, mert ők is szembe kerültek ezzel a poblémával.
De nem - az Apple számára ez nem fontos. Végül is ez érthető. Mondjuk a célcsoport nem abból tevődik össze, akik döntéseket előkészítenek, hanem azokból, akik meghozzák azokat. A csinovnyikoknak meg jó lesz a Excel is.
Ugyanakkor az, hogy ezt a HELP-be nem hajlandóak leírni, az viszton szánalom. Az ember küzd, mint malac a jégen, de állítom, nem lesz eredmény.
Ugyanakkor elárulok egy titkot: a Numbers feldolgozza a TSV - azaz a Tab Separated Values - szövegfileokat. Azokat majdnem jól képes is feldolgozni.
Nyilvnán az Apple úgy volt ezzel: a comma és a pont ki tudja, hogy micsoda, inkább ignoráljuk - ahelyett, hogy a user-t megkérdeznék, ugye. De ez az Apple filozófiában nem létező opció.
TSV a mentsmeg uram
Cserében viszont van a nem szanakürtölt TSV. Ez mind szép, de még mindig ott van a formátum háború, azaz nem mind1, hogy az OSX-ben az eztes szeparátor ill. a tizedes pont melyik karakter. Ha ezek is helyesen kerülnek bele a TSV file-ba, akkor nyert ügyünk van és kezdhetjük a kiadványszerkesztést Apple módra, immár adatokkal.
Hogyan olvassunk be CSV szerű dokumentumot numbers-be?A. szerencsénk van és a forrás rendszer készít TSV-t
1. mentsük le a file-t
2. cseréljük ki az ezres szeparátort amire kell - jó eséllyel van textedit és replace funkció
3. cseréljük le a tizedes szeparátort amire kell
4. nyissuk meg a filet .numbers-el.
B. ha a forrás rendszer készít CSV-t, akkor alakítsuk azt TSV-vé és ugrás az A.pontra
C. használjunk Excel form mac-et.
És mindenki boldog lesz.
Leginkább az MS a 279 USD miatt, amibe az Office for mac kerül.
A bejegyzést a Microsoft nem támogatta. És az Apple sem.